Ось ми й наблизилися до Хрестопоклонної неділі, а це означає, що ми на півдорозі до світлого Свята Воскресіння Христового.
Починаючи з неділі, цілий тиждень Хрест Господній знаходиться у центрі храму і кожний має можливість припасти перед ним з молитвою «Хресту Твоєму, вклоняємось, Владико і святе Воскресіння Твоє ми славимо!»
Хрест Христовий є символом нашої спокути, спасіння від влади диявола, гріха і смерті.
«Бо слово про хрест для тих, хто гине юродство, є, а для нас, що спасаються - сила Божа» (1Кор.1:18). Тому ми вшановуємо Хрест, носимо його на грудях, зображуємо на собі у хресному знаменні, отримаємо хрестоподібне благословення від архієреїв і священників, встановлюємо хрест на куполах храмів, ставимо велике Розп`яття у храмі, цілуємо в кінці Літургії, встановлюємо на могилах спочилих православних християн, тощо.
Великий піст - час весни духовної, час молитви, покаяння, боротьби з пристрастями, час роботи над внутрішнім собою для здобуття миру душевного та зміцнення в спасительному шляху.
У цей складний час випробувань для нашої країни, коли війна увійшла в наше життя, подекуди йдуть запеклі бої за нашу землю, розриваються снаряди в містах та селах, руйнуються храми, будинки, страх, холод, голод і жагу відчувають тисячі людей, гинуть військові та мирні жителі… Коли багато хто покинув свої домівки і поїхали в безпечні місця, місія Церкви та кожного православного старанно молитися за Україну в скорботі сущій! Молитися за мир, молиться за дарування мудрості владі, мужності воїнству, здобуття притулку позбавлених даху над головою, визволення полонених, зцілення недужих, втіхи зневірених!
Великий піст цього року особливо складний, але й особливо дієвий, бо у випробуваннях, нестатках, небезпеці, зовсім інша молитва, покаяння та допомога ближньому! Христос говорить нам: «Якщо хто хоче йти за Мною, відкинься себе, і візьми хрест свій, і йди за Мною...» (Мф. 16:24) Усі чули ці слова, але на практиці для більшості це практично неможливе завдання. Тільки з допомоги Божої, зусиллям волі і жагою Христа можна виконати цей заклик і йти цим шляхом життям. – «Це шлях святих», скаже більшість. – «Ми немічні і незграбні у своїх кроках, часто падаємо і не одразу встаємо», скажуть інші. Але ми все-таки повинні намагатися наслідувати святих, використовувати їх досвід духовної боротьби, щоб наслідувати заклик Господа, прибігати до їхнього небесного заступництва перед Богом. Бути на посту своєї душі, щоб не допускати ворога всередину себе, у дні Святої Чотиридесятниці. Це так само важливо, як бути на посту нашої Батьківщини.
Кожен із нас воїн. Одні захищають нашу землю зі зброєю в руках, рятують жінок, дітей, гасять пожежі, інші вивозять людей з небезпечних місць, привозять продовольство на фронт, гуманітарні товари та медикаменти до лікарень, малозабезпечених, сиріт, інші коліно уклінно моляться за мир, зміцнюють у тилу зневірених і рятують душі, що перебувають у полоні гріха.
У кожного свій особистий хрест, часом його тяжкість здається нам не підйомною, нам хочеться зняти його з наших плечей або навіть впасти від безсилля, але треба бути мужнім, пам'ятати, що Христос поніс за нас набагато більше і Він з нами в нашому болі та випробуваннях.
«Сьогодні ми маємо спільний Хрест, нас Господь усіх відвідав хрестом – на нас підняли руку з мечем, але ми не повинні нарікати, ми повинні з терпінням усе перенести», каже наш Предстоятель Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій. Тому Предстоятель благословив всім вірним чадам молитися за мир в Україні, кожного дня, класти поклони, за можливістю коліно уклінно, а на богослужіннях особливо підносити молитви за мир та звершувати молебни.
Церква зі своїм народом і армією, несе свою місію у час жорстких випробувань, тому допомагає духовно і матеріально, не словом тільки, а і ділом!
Хрестопоклонна неділя спонукає нас до більшого шанування Хреста Господнього, спасительної Жертви Христової, але також смиренно нести свій життєвий хрест!
Пам'ятати, що Христос стоїть над усім світом, усіма подіями та речами Буття, процесами та відносинами країн і народів, Він може припинити кровопролиття, принести мир, а ми повинні каятися, молитися за це, бути єдиними, а не роз'єднуватися, бути терпимими, а не озлобленими, бути сильними і не здаватися розпачу, довіряти Промислові Божому!
Стоятимемо ж на посту нашої душі, щоб не ожесточилась вона у випробуваннях, не втратила світла надії, що веде нас до світлого Свята Великодня! Свято перемоги Світла над пітьмою, добра над злом, Христа над дияволом, владою гріха та смертю!
«Хресту Твоєму, вклоняємось, Владико і святе Воскресіння Твоє ми славимо!»
Ієрей Олег Степанов